Ksh77,000.00
Fulfilled by Mighty Ape Technologies
0 In Stock
- Condition: Brand New
- Availability: Out of Stock
- Delivery: Will be delivered today
Description for lenovo ideapad s145 slim & light laptop, intel core i7-10th gen, 14.0 inch, 1tb hdd , 8gb ram, win10 & 1 year warranty
- Up to 6 hours battery life
- Dual Channel Memory up to 12GB
- Up to hybrid storage: HDD+SSD or Optane 16G Accelerator
- Anti Glare Display
- Dolby Audio
Technical Details
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Product Dimensions | 32.71 x 24.1 x 1.99 cm; 1.6 Kilograms |
| Batteries | 1 Lithium ion batteries required. (included) |
| Item model number | S145-14IWL |
| Manufacturer | Lenovo |
| Color | Grey |
| Form Factor | Ultrabook |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DIMM |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Size | 1024 GB |
| Hard Disk Description | Hybrid (HDD/SDD) |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Optical Drive Type | NO ODD |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Average Battery Life (in hours) | 5.5 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 30 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | 1.6 kg |
Countrywide Delivery
We offer express delivery to Nairobi, Mombasa, Nakuru, Kisumu, Eldoret for lenovo ideapad s145 slim & light laptop, intel core i7-10th gen, 14.0 inch, 1tb hdd , 8gb ram, win10 & 1 year warranty
Best Price Guarantee
We offer the best price for lenovo ideapad s145 slim & light laptop, intel core i7-10th gen, 14.0 inch, 1tb hdd , 8gb ram, win10 & 1 year warranty Buy now with the best price!
Read More
Often Bought Together
Ksh 65,880
Customers who viewed this also viewed nn
Ksh 43,200